PÉLDA: Nyissuk meg az alábbi linket:
A link megnyitásakor a böngésző egy felhasználónevet és egy jelszót kér. A könyvtár tartalmához csak egy felhasználónév és egy jelszó ismeretében férhetünk hozzá. Ebben a példában a felhasználónév: "htaccessuser" a jelszó: "peldak". Írjuk be a felhasználónevet és a jelszót, és nézzük meg a könyttár tartalmát!
Első lépésként szükség van egy file-ra, amiben a felhasználónév-jelszó kombinációkat tároljuk. A file neve ".htpasswd" Ugyanúgy ponttal kezdődik, mint a ".htaccess" ,a mentésére, szerkesztésére, szerverre való feltöltésére is ugyanazok a szabályok vonatkoznak.
A .htpasswd file minden sora egy felhasználó adatát tartalmazza. A sor szerkezetileg úgy néz ki, hogy elől van a felhasználónév, aztán kettőspont, majd a jelszó kódolt formában. A .htpasswd file-ba ezt kell bemásolnunk, és elmentenünk.
A fenti példában a felhasználónév "htaccessuser" a jelszó "peldak" volt. Ez így néz ki a .htpasswd file-ban:
htaccessuser:$apr1$c1KKK...$XsVI18Sjq5Jd8NtAFbpaS0
Persze a jelszó kódolt formáját elő is kell állítani valahogy. A netről letölthetünk .htpasswd generáló programokat, de online programokat is használhatunk erre a célra, pl. ezt az online jelszógenerálót
A .htpasswd file-ban nem csak egy, hanem több felhasználót is megadhatunk. A file-nak annyi sora van, ahány felhasználót létrehozunk, minden felhasználó külön sor.
A .htpasswd file-t célszerű abba a könyvtárba feltölteni, amit védeni szeretnénk, de a többi parancstól eltérően ezt bárhová, akár a gyökérkönyvtárba is tölthetjük.
Az alábbi kóddal tudjuk védeni a könyvtárunkat, de ezt ne másoljuk be egyszerűen ebben a formában, mert testre kell szabni!
AuthType Basic AuthName "Jelszovedett Ovezet" AuthUserFile /usr/local/var/www/html/.htpasswd require valid-user
Az első sort ("AuthType Basic") hagyjuk így, ez az alapszintű védelmet jelenti, általában ez is bőven elég. A negyedik sor "require valid-user" azt köti ki, hogy csak érvényes felhasználónévvel lehet belépni az oldalra. A második sorban az "AuthName" után beírhatunk bármilyen szöveget, a böngészőben felugró jelszókérő ablak azt a szöveget fogja megjeleníteni.
A harmadik "AuthUserFile" kezdetű sorban kell megadni, hogy a szerveren hol van a jelszavakat tartalmazó .htpasswd file. Itt két dologra kell figyelni:
Ez a védelmi mód elsősorban arra való, hogy közvetlenül előre meghatározott felhasználók részére hozzunk létre titkos területet. Én pl. arra használom, hogy ha ismerősökkel közös nyaraláson vagyok, akkor ilyen védelemmel teszem fel a közös fényképeinket, ha e-mailen már nem lehet őket átküldeni. Olyan portál létrehozására, ahol bárki tetszőlegesen regisztrálhat, változtathatja a jelszavait, stb. ez a módszer nem alkalmas, oda php és sql alapú beléptető rendszert érdemes alkalmazni.
Fontos, hogy a felhasználónevek és jelszavak a böngésző és a szerver között titkosítás nélkül utaznak a hálózaton, így elvileg - bár nem túl valószínű - megfelelő eszközökkel lehallgatható. Szerintem ettől még nyugodtan használható szinte bármilyen célra, de azért az internet banki jelszavamat nem tárolnám ilyen helyen.